Wszystko zaczyna się od stópek…
Rodzimy się ze zdrowymi stopami, lecz tylko mniej niż połowa z nas zachowuje ich dobry stan zdrowotny w wieku dorosłym. Stopy kształtują się do około 8 roku życia. W tym czasie stopy mogą nabrać prawidłowej kondycji układu kostno-mięśniowego lub mogą ulec łatwo zniekształceniom.
Nieprawidłowości w budowie stopy mają bezpośrednie przełożenie na zmiany chorobowe w całym układzie kostnym organizmu.
Warto wiedzieć i pamiętać że ćwiczenia stóp małych dzieci nie tylko chroni je przed płaskostopiem, ale jest też najlepszym na nie lekarstwem.
- w okresie niemowlęcym nóżki musza mieć pełną swobodę poruszania (luźne śpioszki, skarpetki, lekkie przykrycie wierzchnie) delikatne łaskotanie małych stópek od czasu do czasu;
- nie zmuszajmy do wcześniejszego stawania i chodzenia;
- pozwólmy chodzić dzieciom jak najczęściej boso po nierównym, naturalnym – bezpiecznym terenie – trawie, piasku, itp.
- pozwólmy by chodziło i skakało na palcach, chodziło na zewnętrznych krawędziach stóp, siedząc, naprzemiennie uderzało o podłoże palcami i piętami, kręciło stopą kółka;
- zapobiegajmy nadwadze i otyłości;
- z wielką ostrożnością i uwagą dobierajmy obuwie dla nich – buty muszą być przede wszystkim odpowiedniego rozmiaru (długość i szerokość), zrobione z odpowiedniego materiału z zachowaniem prawidłowego anatomicznego profilu, a na końcu mogą być ładne – nigdy odwrotnie!
Pocenie się i nieprzyjemny zapach stóp u dzieci i młodzieży.
Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe, które towarzyszą człowiekowi przez całe jego życie, ale są szczególnie aktywne od rozpoczęcia dojrzewania. Podczas pokwitania gruczoły te wydzielają różne substancje wraz z potem, które mają nieprzyjemny zapach. Najlepszym sposobem na utrzymanie czystości w tych problematycznych partiach ciała jest codzienna higiena. Codzienne mycie z użyciem odpowiednich środków myjących oraz niwelujących nadmierną potliwość i redukujących nieprzyjemny zapach . Duże znaczenie ma również nakładanie codziennie czystych skarpetek, rajstop oraz zadbanie o higienę wnętrza obuwia.
Organizm człowieka w wieku silnego okresu wzrostu i dojrzewania często ma osłabiony układ immunologiczny. W związku z tym łatwo jest zaatakować taki organizm różnym wirusom, bakteriom i grzybom. Wśród dzieci i młodzieży częste są przypadki grzybic paznokci i stóp, brodawek, kurzajek itp.
Rodzice i opiekunowie powinni uczyć dzieci od najmłodszych lat zasad higieny i systematycznej gimnastyki korekcyjnej stóp. Wśród całego procesu edukacyjnego naszych pociech powinien być obowiązkowy rozdział nt. Jak ważną rolę stopy spełniają w życiu i jak należy o nie dbać przez cale nasze życie.
A może warto zabrać swoje pociechy w ramach edukacji do gabinetu podologicznego i wspólnie z pedicurzystą podologiem przeprowadzić lekcję poglądową…
Zapraszamy! Wszystkie stópki i stopy !