Pytania

  1. Co to jest podologia?

Określenie Podologia powstało z greckich słów:   podo – stopa,  logos – nauka. Tak więc podologia to inaczej – nauka o stopach.

  1. Czym zajmuje się podolog?

Podolog  musi posiadać podstawową wiedzę z zakresu dermatologii, diabetologii, ortopedii  i chirurgii. Wiedza, praktyka oraz odpowiednie narzędzia pozwalają podologowi   na niesienie pomocy przedmedycznej w różnych problemach w obrębie stop. Jego działania polegają również na profilaktyce, poradnictwie, profesjonalnej pielęgnacji i kosmetyce stóp. Często współpracuje z lekarzami o różnych specjalizacjach w celu prowadzenia prawidłowej terapii zmian na stopach.

  1. Jaka jest różnica między pedicure podologicznym a kosmetycznym?

Pedicure podologiczny (leczniczy) dedykowany jest stopom, które mają zmiany chorobowe typu: odciski, modzele, rozległą hiperkeratozę, paznokcie dystroficzne, grzybicę itp. W trakcie pedicure podologicznego po przeprowadzonej przez podologa analizie występującego problemu następują czynności pedicure klasycznego (oczyszczenie i obcięcie paznokci ,oraz oczyszczenie skóry stóp) ale ze szczególnym uwzględnieniem zmian chorobowych.

Pedicure kosmetyczny, jak sama nazwa wskazuje powinien obejmować pielęgnację skóry i paznokci oraz ich upiększanie. Wykonywany jest na stopach bez zmian chorobowych. Po tym zabiegu stopy powinny być zrelaksowane i wyglądające estetycznie, dodatkowo na  życzenie osoby obsługiwanej mogą zostać ozdobione np. pomalowaniem paznokci.

Każdy rodzaj pedicure w gabinecie podologicznym jest wykonywany po uprzednio przeprowadzonym wywiadzie w kierunku zdrowia i założeniu karty klienta. Analiza stanu zdrowotnego stóp i zabiegi są wykonywane na suchej  (nie moczonej) skórze stopy.

  1. Czy trzeba decydować się na cały pedicure podologiczny, żeby np. usunąć odcisk?

Nie.  Można decydować się na pojedyncze zabiegi, które obejmują tylko usunięcie odciska  lub zdjęcie modzeli lub  tylko obcięcie i oczyszczenie paznokci,  itp.

  1. Czy trzeba się w jakiś szczególny sposób przygotować na wizytę w gabinecie podologicznym?

Zabiegi odbywają się na suchej skórze nóg. U podologa nie zaczyna się zabiegu od moczenia nóg. Stopy powinny być czyste i najlepiej bez obecności starego lakieru na paznokciach. Lakier podolog musi zmyć, aby ocenić przed zabiegiem stan zdrowotny paznokci. Zajmuje to dodatkowy czas, który warto przeznaczyć na inne czynności. W sytuacjach, gdy klient po całym dniu np. pracy idzie bezpośrednio na zabieg  i czuje się niekomfortowo (obawa przed nieświeżym zapachem stóp) istnieje możliwość  szybkiego odświeżenia się przed zabiegiem.

  1. Na czym polega konsultacja podologiczna?

Polega na diagnozie wzrokowej  i palpacyjnej kondycji zdrowotnej kończyn dolnych od ud do stóp (warto przyjść  w ubraniu ułatwiającym obejrzenie tych partii ciała), na przeprowadzeniu wywiadu nt. stanu zdrowia i aktualnie przyjmowanych leków. Zostaje założona karta klienta i po opracowaniu przedstawiona jest propozycja zabiegu bądź terapia indywidualna. Osoba konsultowana otrzymuje informację również na temat preparatów pielęgnacyjnych lub wspierających terapię w warunkach domowych, niekiedy zalecenie konsultacji z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą, bądź dietetykiem.

  1. Czy usuwanie odcisków lub zakładanie klamer na wrastające paznokcie są bolesne?

Generalnie wszystkie zabiegi w gabinecie podologicznym wykonywane są bezboleśnie. Sprzyja temu wiedza, doświadczenie, odpowiednie preparaty i narzędzia.  Aczkolwiek  w sytuacjach, gdy już toczy się np. stan zapalny i osoba przychodzi do gabinetu z bólem lub bardzo tkliwym na ból miejscem jest taki moment trudny, lecz najczęściej krótkotrwały.

  1. Czy zawód podologa jest prawnie uregulowany w Polsce?

Niestety nie ma w Polsce zawodu podologa. W ostatnich latach w Polsce powstało kilka organizacji, które działają na rzecz procesu legislacji zawodu podologa w Polsce. Między innymi jest to Polskie Towarzystwo Podologiczne. Powstało w 2011 roku i siedzibę ma w Rudzie Śląskiej. Jest to stowarzyszenie o celach niezarobkowych. Jego głównym celem jest integracja różnych środowisk na rzecz rozwoju podologii w naszym kraju  oraz podejmowanie inicjatyw zmierzających do rejestracji zawodu podologa w Polsce. Zapraszam do odwiedzenia  www.ptp-podologia.pl

U naszych zachodnich sąsiadów w Niemczech zawód podologa wykrystalizował się z zawodu pedicurzysty. W Niemczech ustawa o zawodzie podologa nabrała mocy prawnej z dniem 01.01.2002 r. W Polsce jest na razie sytuacja podobna jak w Niemczech ponad 10 lat temu. Zabiegami na stopach zajmują się nie rzadko przypadkowe osoby, nie mające odpowiedniego przygotowania, oprzyrządowania i świadomości na temat istniejących zagrożeń w przypadku nieprawidłowo wykonanego zabiegu na  naszych stopach. Szczególnie groźne jest to zjawisko w przypadku osób chorujących na cukrzycę.