HIGIENA i BEZPIECZEŃSTWO w gabinecie

Gabinet  jest wyposażony jak typowy gabinet zabiegowy, w którym często wykonuje się zabiegi związane z naruszeniem ciągłości tkanek, a każdy klient może być potencjalnie zakaźny. Na ryzyko zakażenia w trakcie zabiegów  narażeni są zarówno pracownicy jak i  klienci korzystający z takich usług.

Dezynfekcja – dezynfekowanie narzędzi bezpośrednio po zabiegu zapobiega niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów chorobotwórczych. W tym celu umieszcza się instrumenty w roztworach dezynfekujących firmy Schulke. Optymalną dezynfekcję i jednoczesne czyszczenie narzędzi zabiegowych zapewnia myjka ultradźwiękowa firmy Euronda. Ta metoda dezynfekcji jest skuteczna dzięki temu, że ultradźwięki docierają tam, gdzie nie dotrze nawet najbardziej delikatna szczoteczka.

Sterylizacja – podczas sterylizacji niszczone są formy przetrwalnikowe drobnoustrojów. W autoklawie wyczyszczone i zdezynfekowane instrumenty są poddane działaniu określonej temperatury przez dokładnie określony czas oraz nasyconej pary wodnej. Para wodna powstaje z destylowanej wody i osiąga temperaturę 120 do 134 °C. Sterylizacja odbywa się w autoklawie medycznym kl. B  firmy Lafomed.

Urządzeniami wspomagającymi przestrzeganie zasad higieny w gabinecie są: szafka zabiegowa podologiczna z szufladą wyposażoną w system UV (promieniowanie nadfioletowe) do aseptycznego przechowywania instrumentów bezpośrednio używanych na stanowisku pracy.

W gabinecie używane są środki do dezynfekcji firm Schulke i Ecolab – liderów na rynku preparatów odkażających.